Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób możesz obniżyć koszty noclegu na wakacjach? A może wraz z przyjaciółmi szukałeś zakwaterowania dla większej grupy osób odbijając się od ściany z powodu ograniczeń stawianych przez hotel? Zapewne część z Was spotkała się z serwisem Airbnb, który oferuje wynajem bezpośrednio od właścicieli: pokojów, mieszkań, domów a także innych dziwacznych miejsc (np. namiotów na terenie posesji właściciela 😉). Dla tej części czytelników, którzy nie korzystali nigdy z usług tego portalu przedstawiam dzisiaj największe wady i zalety tego rozwiązania.

źródło: airbnb.com

Airbnb dlaczego warto?

Airbnb prowadzi działalność na terenie ponad 65 000 miast, co daje użytkownikom sporo możliwości w zakresie szukania zakwaterowania na całym świecie. Idea portalu jest bardziej bliższa couchsurfingowi niż słynnym portalom rezerwacyjnym takim jak booking.com. Z tą różnicą, że w przypadku Airbnb płacisz za usługę otrzymując w zamian znacznie większy komfort i brak poczucia długu względem osoby użyczającej swoją kanapę w salonie 😊. No dobrze, skupmy zatem swoją uwagę na największych plusach:

 1. Różnorodność lokali pod wynajem:

  korzystając z usług portalu możesz wynająć pokój, całe mieszkanie, dom, a nawet namiot znajdujący się na ogrodzonej i zabezpieczonej posesji. W Brukseli miałem okazje wynajmować parter domu wraz z tarasem do dyspozycji gości. Było to doskonałe miejsce, aby odpocząć po całodniowej pieszej wędrówce.

 2. Dostępność Kuchni:

  jeśli podczas podróży wakacyjnych ważną rolę odgrywa dla Ciebie cena warto w tym miejscu zaznaczyć, że wynajmując lokum możesz mieć dostęp do kuchni. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na jedzeniu, a także przygotowywać posiłki wedle naszego uznania.

 3. Prywatność:

  W momencie gdy zdecydujesz się wynająć cały dom czy mieszkanie otrzymujesz w zamian pełną prywatność. Nigdy nie spotkasz sprzątaczki krzątającej się po pokoju, która potrafi zaskoczyć nas swoją wizytą w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto korzystając z tańszej opcji wynajmu, czyli tylko pokoju bardzo często spotykałem się z opcją zamykania go na klucz. Tym samym wiedziałem, że pozostawiając rzeczy osobiste będą one bezpieczne.

 4. Gospodarz starający się bardziej niż pracownicy hotelowi:

  Dla mnie osobiście największym plusem jest możliwość kontaktu z lokalnymi mieszkańcami, którzy bardzo chętnie dzielą się wskazówkami o lokalnych atrakcjach turystycznych. Osoby te wskażą najlepszą restauracje w okolicy, pomogą w znalezieniu drogi, czy też zupełnie za darmo obdarują Cię mapami, czy nawet zniżkami do muzeum.

 5. Cena:

  odkąd zacząłem korzystać z Airbnb podróżuje znacznie częściej. Czasami dobrze urządzony pokój w centrum miasta jest lepiej wyposażony niż hotel trzy gwiazdkowy, a mnie osobiście obecność gospodarza nie przeszkadza. A jeśli nawet wolałbyś uniknąć kontaktu z osobą wynajmująca lokum zawsze możesz skorzystać z opcji wynajmowania całego miejsca. Ceny są naprawdę zróżnicowane i zależą od lokalizacji, ale także od standardu i wielkości nieruchomości. Przykładowo tydzień pobytu dla dwóch osób na wyspach kanaryjskich to koszt już od 600 zł/2 osoby (w przypadku wynajmu pokoju). Jeśli dodamy do tego bilety lotnicze w cenie 288 zł w obie strony mamy całkiem niezła opcję na wakacje w listopadzie 😊.

 6. Bezpieczeństwo:

  W tym miejscu chciałbym podkreślić, że swoista ochroną jest objęta każda osoba korzystająca z usług serwisu. Firma Airbnb w momencie anulacji rezerwacji przez gospodarza bezzwłocznie powiadamia o tym fakcie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także poprzez sms. Ponadto automatycznie zostają wysłane nowe zamienne oferty. Oczywiście osoba, której rezerwacja została odwołana, ma prawo do pełnego zwrotu wpłaconych środków, a także otrzymuje bezpłatne wsparcie w znalezieniu nowego miejsca.

 7. Bonus na start w wysokości 100 zł: rejestracja w serwisie Airbnb za pomocą linku polecającego uprawnia do otrzymania gratyfikacji w wysokości stu złotych. Pieniądze te możesz wykorzystać już przy pierwszej swojej rezerwacji: link polecający.

 

Airbnb ma też swoje wady …

 1. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem:

  najlepsze oferty wynajmu możemy odnaleźć dokonując rezerwacji z kilku miesięcznym wyprzedzeniem. Niestety tydzień przed wyjazdem najlepsze lokale będą już zarezerwowane, a to oznacza w praktyce poniesienie większych kosztów.

 2. Problemy z czystością:

  spotkałem się z opinią, że niektóre miejsca były mocno zabrudzone, a chyba nikt z nas nie chciałby na dzień dobry biegać ze ścierką na wakacjach. Oczywiście takie sytuacje należą do rzadkości, ale pragnę uczulić wszystkich czytelników, aby bacznie zwracali uwagę na zdjęcia, opinie o gospodarzach i wszelkie sygnały jakie można odebrać podczas kontaktu z gospodarzem.

 3. Płatność z góry:

  dokonując rezerwacji musisz uiścić opłatę z góry. Plusem w tym przypadku jest fakt, że osoba wynajmująca otrzymuje zapłatę dopiero po 24 godzinach od momentu zameldowania w mieszkaniu. Czas ten możesz wykorzystać na zgłoszenie ewentualnych rozbieżności w wyglądzie lokalu bądź też niestosownego zachowania gospodarza.

 4. Anulacja rezerwacji:

  niestety gospodarz ma prawo do odwołania pobytu np. tydzień przed naszym przyjazdem. Muszę przyznać, że niekiedy może to dostarczyć niepotrzebnych nerwów. Z drugiej strony chciałbym Was uspokoić, ponieważ na ponad 10 moich rezerwacji ani razu nie byłem narażony na takie nieprzyjemności. Pamiętajmy również o 6stym punkcie (Bezpieczeństwo) wymienionym po stronie plusów. Finalnie gospodarz może ponieść surowe kary za tego rodzaju działania, co jest pewnego rodzaju straszakiem i zabezpiecza użytkowników portalu.

Na koniec chciałbym przedstawić kilka porad, które praktycznie całkowicie wyeliminują ryzyko wiążące się z korzystaniem z serwisu Airbnb. Po pierwsze pamiętaj, aby całą korespondencje prowadzić za pośrednictwem portalu. Nie rozsądnym będzie dokonywanie płatności poza Airbnb i próba ominięcia opłaty serwisowej. Takie działanie może się zakończyć spędzeniem wakacji na ulicy, a co najgorsze nie otrzymamy żadnego wsparcia w postaci nowego mieszkania. Przestrzegaj również regulaminu domu, który często przywołuje zakaz palenia, czy też reguluje takie kwestie jak ilość ręczników i częstotliwość ich zmieniania. Warto także dokonać weryfikacji swojego konta podając numer telefonu, dzięki czemu będziesz otrzymywać bezpłatne smsy z informacjami np. o odpowiedzi na pytania wysyłane do gospodarza. Finalnie koniecznie przeanalizuj recenzje dotyczące danego miejsca. Szczególnie te, które wydają się być sumiennie opisane i wskazują również minusy.

Odbierz 100 zł na Twoją pierwszą rezerwacje w serwisie Airbnb

Kategorie: Podróże

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *