Moja przygoda z serwisem blablacar.pl rozpoczęła się w momencie, gdy zacząłem studiować psychologię zarządzania i dojazdy weekendowe do Wrocławia stały się koniecznością. Nerwowo analizowałem wszystkie możliwości połączenia między ówczesnym miejscem zamieszkania, a stolicą Dolnego Śląska. Przypadkowo wpadłem na serwis oferujący przejazdy na zasadzie tak zwanego carpoolingu, czyli odpłatnym autostopie. Myślę, że najlepszą rekomendacją będą oszczędności, które tylko w ciągu roku akademickiego wynosiły kilka tysięcy złotych. Poznaj zalety i wady BlaBlaCar, które przedstawia dzisiejszy wpis.

Oferując swoje przejazdy w serwisie pamiętaj, aby możliwe najdokładniej uzupełnić swój profil np. dodając zdjęcia swojej osoby, samochodu, a także krótki opis. Będzie to istotne szczególnie na początku Twojej drogi w oszczędzaniu na podróżach w Polsce i Europie. Użytkownicy wybierając kierowcę zwracają bardzo dużą uwagę nie tylko na powyższe szczegóły, ale przede wszystkim na opinie, dlatego traktuj każdego pasażera jak klienta swojej firmy. W tym przypadku komfort podróży ma ogromne znaczenie, dlatego nie zabieraj na pokład więcej niż 3 osoby (2+2), chyba że dysponujesz autem 7 osobowym. O pierwszą opinię możesz poprosić swoich znajomych, którzy mogą potwierdzić Twoje wysokie predyspozycje do prowadzenia pojazdu. Przydatna może się również okazać aplikacja, która pozwala na zarządzanie wszystkimi pasażerami online. W praktyce możesz odmówić zgody na przejazd pasażerowi, który np. posiada nie stosowne opinie. Z punktu widzenia wypełnienia samochodu pasażerami istotne jest, aby ogłoszenia w serwisie BlaBlaCar pojawiło się odpowiednio wcześniej. Dodanie ogłoszenia na dobę przed wyjazdem może być wystarczające tylko na bardzo popularnych kierunkach, dlatego zadbaj o to, aby informacja o planowanej podróży pojawiła się co najmniej z 3 dobowym wyprzedzeniem. Rekomenduje również, aby pobrać opłatę dopiero po odbytej podróży na wypadek gdyby zaistniały jakieś nieprzewidziane okoliczności w postaci odmówienia dalszej współpracy przez samochód 😊. I chociaż podczas moich podroży słyszałem historię o przypadku w którym osoba otworzyła drzwi i najzwyczajniej w świecie uciekła nie uiszczając opłaty, mnie osobiście nigdy nie spotkała tak przykra sytuacja. Osobiście dla większego bezpieczeństwa posiadam również wykupiony pakiet assistance.

Janusze biznesu, czyli zarabianie na BlaBlaCar

W internecie można znaleźć wiele wpisów, które sugerują, że istnieje możliwość zarabiania na podróżach w serwisie BlaBlaCar. Niektórzy przedstawiciele handlowi w czasie pracy wykorzystując auto służbowe świadczą dodatkowo usługi w postaci przewozu osób nie posiadając z tego tytułu żadnych kosztów np. paliwa. Zachowania takie są dalekie od etycznej strony modelu biznesowego BlaBlaCar. Realnie natomiast możemy obniżyć koszty przejazdu do 0 zł (nie biorąc pod uwagę kosztów amortyzacji samochodu). Jeśli posiadasz jeden z najbardziej ekonomicznych silników diesla takich jak np. 1,4 HDI/TDCI, bądź Twoje auto jeździ na gaz, zabranie kompletu pasażerów może pozwolić na darmowe podróże. W tym miejscu chciałbym również zaznaczyć, że nie warto proponować zbyt wygórowanych stawek, ponieważ możesz w ten sposób zniechęcić użytkowników serwisu i finalnie podróżować samemu.

Podsumowanie czyli wady i zalety BlaBlaCar

Ponad 50 zaoferowanych przejazdów i najwyższy stopień możliwy do uzyskania dla kierowców w serwisie (ambasador) pozwoliły mi wyrobić sobie własną opinie na temat carpoolingu. Dla wszystkich, którzy chcą niewielkim kosztem podróżować samochodem nie widzę osobiście lepszego rozwiązania. Z czystym sumieniem polecam ten serwis wszystkim znajomym i rodzinie, mimo swoich wad, o których przeczytasz w poniższym zestawieniu. Natomiast jeśli chciałbyś skorzystać z usług jako pasażer warto porównać cenę z innymi środkami transportu takimi jak autobus czy pociąg. Niektóre sieci prowadząc aktywne działania marketingowe oferują bilety w cenie kilku złotych. Wskazane jest również zwrócić uwagę na politykę serwisu BlaBlaCar, który jeszcze nie dawno pobierał opłaty za rezerwacje (przy cenie przejazdu 15 zł opłata wynosiła 3 zł). Obecnie opcja ta została zastąpiona jednorazowym zakupem BlaBlaPass, który kosztuje jedną złotówkę i pozwala na nielimitowane korzystanie z usług serwisu. Praktycznie całkowite wyeliminowanie opłat jest spowodowane znacznym spadkiem liczby użytkowników portalu, który jak zapewniają właściciele zawsze będzie brał pod uwagę opinie klientów.

Zalety:

+ oszczędności związane z paliwem (nawet do 100%),

+ zawarcie nowych znajomości

+ poszerzenie wiedzy (np. podróżując z Panią dietetyk mogłem porozmawiać o zdrowym odżywianiu)

+ wspólne rozmowy zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kółkiem i sprawiają, że szybciej mija czas

+ niższe koszty podróżowania dla osób korzystających jako pasażerowie

+ większy komfort niż w przypadku podróżowania autobusem

+ w wielu przypadkach kierowca zgadza się na podjechanie we wskazane miejsce, co skraca czas podróży dla pasażerów

+ możliwość selekcji i doboru uczestników przejazdu według własnych upodobań

Wady:

– możliwe straty czasu spowodowane koniecznością zatrzymywania się w celu zabrania pasażerów,

– ryzyko trafienia na pasażerów, którzy nie zjawią się w umówionym miejscu, bądź też na kierowcę, który w ostatniej chwili anuluje podróż,

Kategorie: Podróże

5 Komentarzy

Magda · 23 września, 2017 o 7:50 pm

Hmm wszystko fajnie ale jako kobieta nie wyobrażam sobie żebym miała wziąć do auta trzech obcych facetów …. chyba za duże ryzyko 😛

    Savings Master · 23 września, 2017 o 7:57 pm

    Rozumiem Twoje obawy 🙂 … w takiej sytuacji zawsze możesz wziąć w podróż kogoś bliskiego, bądź też tak dobrać pasażerów, aby większość stanowiły kobiety.

Gośka · 1 października, 2017 o 8:37 pm

A taka wada jak odpowiedzialność kierowcy wobec pasażerów wynikająca z KC?

    Savings Master · 2 października, 2017 o 5:19 pm

    a czy odpowiedzialność kierowcy nie pokrywa ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej? 🙂

Gośka · 2 października, 2017 o 8:56 pm

nie zawsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *