Żyjemy w czasach w których konsumpcjonizm stał się pewnego rodzaju modą, a człowieka często oceniamy po zawartości jego portfela. Tymczasem w książce pt. „Sekrety amerykańskich milionerów” możemy przeczytać, że większość najbogatszej części amerykańskiego społeczeństwa kupuje ubrania tylko podczas wyprzedaży. Ponadto wybierają oni samochody którymi jeździ przeciętny Kowalski w Polsce. Dla przykładu, Warren Buffett (jeden z najbogatszych ludzi na świecie) 50 lat temu zakupił swój pierwszy dom zaraz po tym jak się ożenił, i nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że człowiek ten do dnia dzisiejszego mieszka w tym samym domu!! Czy naprawdę życie na kredyt i według przysłowia „zastaw się a postaw się” jest koniecznością w dzisiejszym świecie? A może warto wybrać inną filozofię życia? Dziś odpowiem na pytanie dlaczego warto oszczędzać.

Czarna godzina

Dzień jak co dzień. Wstajesz o 6 rano aby dojechać do miejsca pracy na przysłowiową siódmą rano. Przechodząc przez próg biura przypominasz sobie o zaległym raporcie który miałeś wykonać na wczoraj dla swojego szefa. Po 15 minutach asystentka wzywa Cię do dyrektora a ten gratuluje Ci możliwości dalszego „rozwoju” poza strukturami organizacji. Czy ten scenariusz brzmi jak niewiarygodna historia? Nawet jeśli z tak błahego powodu nie zostaniesz zwolniony warto zbudować w swoim portfelu pewną sumę oszczędności na tak zwaną czarną godzinę. W przywołanej sytuacji musisz mieć na uwadze fakt, że znalezienie pracy dla blisko 50% ludzi dorosłych w naszym kraju trwa minimum 2 miesiące. Czy w tym okresie czasu będziesz w stanie opłacić wszystkie swoje zobowiązania? Szukanie pracy jest wystarczająco stresujące, dlatego lepiej wykorzystać swoją energię na przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Marzenia i pasje

Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca jak mawiał prof. Władysław Bartoszewski. Czy opłaca się wydać kilka tysięcy złotych na wyjazd do dalekiej Azji? A może podczas tego wyjazdu podpatrując kulturę azjatycką wpadniesz na świetny pomysł, który przerodzi się w dobrze prosperujący biznes? Nie można dać się zwariować, życie mamy tylko jedno, dlatego warto spełniać swoje marzenia i pasje. Tym bardziej, że odkrywając swoje pasje możesz podzielić się nimi prowadząc bloga czy też wydając własną książkę, która może okazać się doskonałym sposobem na zbudowanie dochodu pasywnego.

Podróże to ważny element moich pasji – fotka wykonana przez moją osobę w Nowym Yorku (Brooklyn Bridge)

Własna działalność

Wielu z moich znajomych pragnie otworzyć własną działalność, ale boryka się z odwiecznym problemem zgromadzenia odpowiedniego kapitału na start. Z pomocą przychodzą środki z unii europejskiej, ale często szereg obwarowań zniechęca, bądź też uniemożliwia otrzymanie stosownych grantów. W tym miejscu z pomocą mogą przyjść własne oszczędności, które mogą być doskonałą bazą do wykonania pierwszego kroku, jakim będzie rozpoczęcie drogi „na swoim”.

Wolność finansowa

Przywołując definicje Harva Ekera „wolność finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek”. Nic nie daje większego poczucia wolności niż myśl, że sam jesteś sobie sterem i okrętem. Każdy z nas w głębi serca pragnie rozwijać swoje pasje i decydować o planie i przebiegu każdego dnia bez konieczności zrywania się o 6 rano, aby zameldować się w biurze o wyznaczonej porze. Niewątpliwie oszczędzanie jest jednym z filarów wolności finansowej i podstawowym elementem budowania kapitału inwestycyjnego, o czym szerzej w kolejnym kroku.

Inwestycje

 Aby móc inwestować musisz posiadać kapitał który umożliwi Ci zakup nieruchomości pod wynajem, handel walutami czy też zakup ziemi. Swoją drogą zakup ziemi może być naprawdę dobrą lokatą kapitału, ale trzeba się liczyć z tym, że inwestycja będzie długoterminowa. W Polsce cena ziemi w latach między 2003 a 2012 rokiem wzrosła pięciokrotnie. I choć ostatnie poczynania rządu, które utrudniły zakup ziemi rolnej nie ułatwiają inwestorom życia, ziemia to wciąż jeden z lepszych pomysłów na inwestycje.

Mieszkanie bez kredytu

Media kreują nasz świat i postrzeganie codzienności, a reklamy stały się chlebem powszednim. Dziś już nie znajdziemy bloku reklamowego, w którym nie znalazła by się reklama instytucji finansowej nakłaniającej nas do wzięcia kredytu. I choć zdaje sobie sprawę, że kupno nieruchomości bez pożyczki jest nie lada wyczynem, mogę Was zapewnić że jest to możliwe a realizacja tego zadania nie musi trwać dziesięciolecia. Wszystko co musicie zrobić to wdrożyć zasady oszczędzania, które systematycznie będę omawiał na swoim blogu a także zmieniać swoje przyzwyczajenia, tak aby zwiększać swój roczny przychód. Inne powody dla których warto oszczędzać to nagła choroba, emerytura (która według prognoz systematycznie będzie maleć) czy zabezpieczenie przyszłości swoich pociech. A jakie przesłanki wami kierują, aby zacząć budować swoje oszczędności?

 


3 Komentarze

Ania · 19 lutego, 2017 o 2:07 pm

Polecam 🙂

Małgoś · 25 lutego, 2017 o 5:44 pm

Wiadomo, że warto oszczędzać, każdy ma przecież jakieś marzenia … mniejsze lub większe. Jestem ciekawa Twoich pomysłów, bo wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych zarobkach już bardziej „zaciskać pasa” się nie da. Czekam na kolejne wpisy i nowe pomysły jak efektywniej prowadzić domowy budżet, tak aby stan konta wreszcie przestał mnie straszyć.

    Savings Master · 25 lutego, 2017 o 6:00 pm

    Gosiu, dziękuje za obdarzenie zaufaniem mojej osoby. Jeśli zasady podane na moim blogu będziesz systematycznie wdrażać w życie oszczędności zaczną się pojawiać, i nie mam na myśli wcale drastycznego zaciskania pasa, ale konsekwencje w działaniu i odpowiednią kontrolę budżetu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *