Żelazna logia podpowiada nam, że nie powinno się sprzedawać akcji podczas wszechobecnej paniki. Dlaczego mimo tej oczywistości tak wielu inwestorów płynie z jej nurtem? To nic innego jak proszenie się o straty finansowe. No dobrze kiedy zatem sprzedawać akcje?

Najważniejsze zasady

  1. Nie bądź dawcą kapitału. Co oznacza w praktyce brak przyzwolenia na sprzedaż akcji, gdy na rynkach panuje wszechobecna panika. To nic innego jak „rozdawnictwo” swoich ciężko zarobionych pieniędzy czyhającym na zakup łowcom okazji.

  2. Nie pozbywaj się wszystkich posiadanych walorów.  Życie pokazuje, że kurs może rosnąć przez lata łamiąc jednocześnie historyczne maksima. Najlepszy przykład? Znany wszystkim inwestorom producent gier CD-projekt.

  3. Dywersyfikacja Twoim przyjacielem. To bardzo ważne stwierdzenie wobec którego nie możemy przejść obojętnie. Dywersyfikować musimy nasze portfele, ale i rynki na których inwestujemy. Zawsze będę zwolennikiem budowania poduszki finansowej, czyli środków na czarną godzinę. Nigdy nie inwestuj całości kapitału na giełdzie. Część środków miej na koncie oszczędnościowym bądź lokacie. Alternatywne źródła inwestowania jak złoto, srebro czy obligacje również warto rozważyć. Z kolei im bliżej emerytury tym udział w rynku akcji powinien być mniejszy.

  4. Sentymenty zostaw z tyłu. Każdy z nas ma ulubione marki z którymi identyfikuje się na co dzień. Natomiast jeśli dana spółka giełdowa wyraźnie zawodzi, a analiza fundamentalna i techniczna wskazują jednoznacznie, że nic dobrego z tego się nie urodzi, sprzedaj akcje tak szybko jak to możliwe. Oczywiście najlepiej z choćby niewielkim zyskiem.

Podsumowanie

Każdy inwestor chce kiedyś odciąć kupony i cieszyć się pokaźnymi zyskami. Niestety życie jest nieprzewidywalne i zaskakuje nas każdego dnia. Zupełnie jak giełda. Kiedy sprzedawać akcje? Bez wątpienia, gdy złapie nas ciężka choroba i potrzebujemy pieniędzy na leczenie. Myślę, że każdy zgodzi się, że w takiej sytuacji lepiej pozbyć się walorów niż np. brać kredyt w banku. Tymczasem śledźcie bloga, ponieważ w bieżącym tygodniu zostaną przedstawione rekomendacje inwestycyjne dotyczące naszej rodzimej giełdy – GPW.

Kategorie: Finanse

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *