Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że korzystanie z transportu publicznego jest prostym sposobem na ograniczenie emisji szkodliwych spalin do atmosfery, co zdecydowanie nie pozostaje bez znaczenia w obliczu smogu. Ale czy macie świadomość, że korzystanie z komunikacji miejskiej może się przyczynić do zmniejszenia ilości śmieci?  Z kolei do mnie osobiście najbardziej przemawia wyeliminowanie czynności, jaką jest bezproduktywne stanie w korkach. Powód jest oczywisty – straconego czasu nigdy nie odzyskamy. Każdy autobus pełen pasażerów to nawet 40 samochodów mniej na ulicach naszych miast. Jeśli chodzi o pełen pociąg liczba ta wzrasta do setek. Przekłada się to na ograniczenie wydzielania dwutlenku węgla o prawie 2,500 kg rocznie.

Podróżowanie komunikacja miejską to nie tylko dbanie o nasze środowisko, ale przede wszystkim o nasz portfel. Średni roczny koszt utrzymania samochodu szacuje się na 7000-8000 zł rocznie. Jeśli do tego doliczymy płatne strefy parkowania czy choćby wynajmowanie prywatnych parkingów w centrach miast kwota ta może znacznie wzrosnąć. Właśnie dlatego miasta wdrażają rozwiązania powiązane z tak zwaną koncepcją „Smart City”, czyli miastem inteligentnym, przyjaznym, dobrze zaplanowanym i efektywnie zarządzanym, „w którym chce się żyć”. Mowa tutaj między innymi o inteligentnych systemach transportowych, których implementacja w polskich miastach pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Systemy te pozwalają na sterowania ruchem, zarządzanie parkingami, czy tworzenie specjalnych stref ograniczonego ruchu. A wszystko to, aby zmniejszyć liczbę prywatnych samochodów w centrach miast i przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego. Skoro o naszym portfelu mowa, na koniec kwietnia miesięczny koszt biletu miejskiego we Wrocławiu na dwie dowolne linie wynosi 60 zł miesięcznie. Jeśli zestawimy ta kwotę z kosztem utrzymania samochodu: 583 zł miesięcznie (7000 zł/ 12 miesięcy) z łatwością odpowiemy na pytanie gdzie szukać oszczędności.

Dodatkowe korzyści wynikające z podróżowania komunikacją miejską

Transport publiczny to również możliwość wykorzystywania czasu spędzanego w tramwaju czy autobusie na czytanie książek, naukę języków obcych czy np. rozwój kompetencji komunikacyjnych dzięki zawieranym nowym znajomościom. Dodatkowo podróżując komunikacją miejską ograniczamy wytwarzany hałas w miastach i przyczyniamy się do polepszenia zdrowia, między innymi dzięki zwiększonej aktywności fizycznej. Z drugiej strony patrząc na to jak zmienia się świat coraz bardziej przypominamy Chińczyków podróżujących metrem w Szanghaju. Wszyscy zapatrzeni w swoje smartfony zamknięci w swoim świecie zdający się nie dostrzegać tego co dzieje się wokół. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, może któregoś poranka uśmiech od nieznajomej osoby sprawi, że będziemy mieć lepszy dzień?

Kategorie: Auto

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *