Najważniejszym czynnikiem, który powinien nas zmotywować do redukcji zużycia wody jest środowisko, w którym żyjemy każdego dnia. Każdy Polak przeciętnie zużywa 150 litrów wody, co to dla mnie osobiście jest wynikiem szokującym. A jak zużycie wody wpływa na stan naszego portfela? Gospodarstwo domowe posiadające min. 5 członków płaci średnio 120 zł za każdy miesiąc. Zatem przyjrzyjmy się sposobom oszczędzania wody dbając jednocześnie o nasze środowisko i finansowe osobiste.

Najskuteczniejsze metody oszczędzania wody:

  1. Wybieramy prysznic zamiast wanny. Czy wiecie, że pełna wanna to nawet 180 litrów wody? Porównując ten wynik do jednej minuty spędzonej pod prysznicem dającej 10 litrów H2O wnioski nasuwają się same. W tym miejscu warto również zasygnalizować, aby podczas mycia zębów, czy golenia zawsze zakręcać kurek, a najlepiej używać kubka. Możemy również rozważyć kupno baterii bezdotykowej, która sama zamyka przepływ wody po określonym czasie.

  2. Sprzęt gospodarstwa domowego z trybem ECO. Kupując nowy sprzęt gospodarstwa domowego zwracajmy uwagę na zużycie wody oraz energii (zobacz wpis pt. „Jak obniżyć zużycie energii”). W codziennej eksploatacji pamiętajmy, aby włączać zmywarkę oraz pralkę tylko w sytuacji gdy są one pełne, tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

  3. Wykorzystujmy tak zwany perlator, czyli rodzaj sitka w kształcie pierścienia, które montuje się na końcu kranu bądź prysznica. Urządzenie to zwiększa optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie obniżając równocześnie nasze rachunki.

  4. Sprawdzajmy stan techniczny rur, zaworów, kranów. Najprostszym sposobem jest obserwacja naszego licznika. Jeśli przez godzinę nie używania wody jego stan nie uległ zmianie możemy spać spokojnie, jeśli nie, konieczne może się okazać wezwanie fachowca.

  5. Wykorzystujmy wodę z podgrzewanych warzyw do podlewania kwiatków. Ten pomysł może wydawać się nieco kontrowersyjny, ale woda w której gotujecie ziemniaki, czy warzywa posiada wiele soli mineralnych i może się okazać naturalnym bogactwem dla naszych roślin domowych. Poczekaj aż woda wystygnie i do dzieła 😉

  6. Jeśli już decydujemy się na mycie naczyń ręcznie, nalejmy wodę do jednej komory, myjąc w niej wszystkie talerze czy garnki i finalnie spłuczmy je pod małym strumieniem.

Kategorie: Dom

1 Komentarz

:) · 28 lipca, 2020 o 3:05 pm

ad 5
Drodzy miłośnicy oszczędzania wody i jednocześnie wielbiciele roślin, wykorzystując wodę po gotowaniu warzyw do podlewania kwiatów, należy pamiętać też, żeby jej nie solić!! Danie można sobie przyprawić później, a Wasze rośliny będą wdzięcznie rosły 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *