W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat minimalizmu. Aby rozpocząć rozważania przyjrzyjmy się krótko definicji. Minimalizm to filozofia, czy też pewnego rodzaju styl życia opierający swoje założenia na eliminacji zbędnych przedmiotów, zakończeniu toksycznych relacji celem osiągnięcia harmonii i spokoju ducha. Jest to całkowite przeciwieństwo konsumpcjonizmu. Tak więc minimaliści cenią sobie być bardziej niż mieć. Wielokrotnie rezygnują z posiadania setek przedmiotów, opierając swoje działania na tym co daje im szczęście. Trudno im nie przyznać racji… w końcu czy życie na kredyt i ciągła pogoń za nowymi „zabawkami” ma sens?

Czym jest minimalizm dla mojej osoby?

Osobiście odkryłem minimalizm podczas częstych przeprowadzek. To idealny moment, aby zredukować ilość swoich rzeczy i zebrać się za przemyślenia. Jeśli jesteś w stanie zmieścić wszystkie swoje rzeczy w jedno nieduże auto to gratuluję!! Mnie ta sztuka udała się podczas przeprowadzki z Wrocławia to Rzeszowa. I nie ukrywam, że sprawiło mi to trochę satysfakcji. Co do zasady nie jestem zwolennikiem „twardego” minimalizmu i całkowitej redukcji swoich rzeczy. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania na co dzień tylko z jednym kubkiem. Stawiam na jakość nie ilość. Rzadko robię zakupy, ale jeśli już decyduję się na jakiś produkt musi mi służyć na lata. Często wykonuje przeglądy szafy, wybierając rzeczy których nie używam bądź używam naprawdę rzadko. Zadaje sobie pytanie: czy na pewno są mi one potrzebne? Jeśli nie, wystawiam je na portalach typu OLX, czy też oddaje potrzebującym. W mieszkaniu na próżno szukać dziesiątek dodatków. Uważam, że wprowadzają one nieład i są niepotrzebnym wydatkiem. Nie marnuje jedzenia. Kupując produkty planuje od razu swoje posiłki, a resztę wykorzystuje na przekąski w ciągu dnia. Staram się również dbać o porządek, czy też segregacje e-maili i plików na dysku komputera. Uzyskuje dzięki temu harmonie i zadowolenie. Podsumowując zasada „zero waste” często sprawdza się w moim życiu.

Najważniejsze zasady minimalizmu

  1. Jak wspomniałem już wcześniej pozbądź się zbędnych rzeczy. Na pewno znajdziesz wiele przedmiotów, których od dawna nie używasz i z powodzeniem możesz je sprzedać na portalu typu OLX, czy też oddać potrzebującym. Doceń wszystko to co masz, a przede wszystkim swoje osiągnięcia.

  2. Określ listę swoich priorytetów. Czego chcesz od życia? Jaka jest Twoja droga? Czy naprawdę musisz podążać ścieżka z góry narzuconą nam przez rządzących tym światem? szkoła -> studia -> etat -> ślub -> dzieci -> kredyt -> dom? Co tak naprawdę czyni Cię szczęśliwym?

  3. Wykonuj tylko istotne działania. Czy oglądania codziennie telewizji jest istotne? Czy marnowanie czasu na przeglądaniu Facebook’a daje Ci szczęście? Może lepiej poświęcić ten czas na dokształcenie swojej osoby, czy też zdobycie nowych kompetencji. Marzyłeś o byciu fotografem? Chwyć aparat w dłoń wyjdź na zewnątrz i odkrywaj świat na nowo!

  4. Wypełnij swoje życie wartościowymi relacjami.Każdy z nas istnieje w wielu relacjach jednocześnie: zawodowych, prywatnych, rodzinnych, czy wyznaniowych. Dbajmy o to, aby relacje te były skuteczne – czyli w pełni satysfakcjonujące i opierające się na zdrowych zasadach.

  5. Nieustanna otwartość na zmiany i poprawę stanu bieżącego.Żyjemy w czasach w których jedyne co jest pewne to zmiany. No może jeszcze śmierć i podatki 🙂 … Nie próbuj z tym walczyć. To tylko pochłania naszą energię życiową. Obserwuj swoje życie, doświadczaj i wyciągaj wnioski, tak abyś mógł w przyszłości wprowadzać niezbędne zmiany.

Podsumowanie – czyli kilka słów od autora

Nie, nie powiem Ci żebyś ograniczył ilość swoich rzeczy maksymalnie do 100. Nie, nie wskaże Ci Twojej drogi życia. Musisz wybrać własną, często na podstawie wielu prób i błędów. Finalnie mógłbym spróbować wskazać przedmioty, które należy wyeliminować z Twojej szafy. Ale oboje wiemy, że tylko Ty wiesz, co czyni Cię szczęśliwym, a także czego potrzebujesz. Usiądź, pomyśl i zdecyduj… jakie chcesz nabyć umiejętności, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. Ale prawdziwie Twoje, nie oczekiwania babci, sąsiadów, czy wychowawcy ze szkoły. Nie ulegaj trendom czy popularnym ideom i zawsze trzymaj się swoich priorytetów. A jak wygląda Twoja historia dotycząca minimalizmu? Zachęcam do dyskusji.

Zainteresowała Cię powyższa tematyka? Zobacz propozycje książek i kalendarzy dostępnych w sklepie internetowym digitalo.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *