W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej ubezpieczeniu mieszkania. Temat ten ostatnio dosyć szczegółowo przeanalizowałem na własnym przykładzie, dlatego też postanowiłem podzielić się przemyśleniami i własną wiedzą w tym zakresie. Jest on szczególnie istotny w sytuacji, gdy mieszkanie planujemy powierzyć osobie trzeciej – np. najemcy. Ale czy tylko? Mieszkanie to z reguły największa część naszego majątku, a skoro tak, to być może warto pomyśleć o jego odpowiednim ubezpieczeniu?

Wartość nieruchomości oraz zakres ubezpieczenia

Ustalając wartość mieszkania należy zadać sobie pytanie z jakim kosztem możemy mieć do czynienia w sytuacji, gdy musielibyśmy odbudować dom. Oczywiście mieszkając w bloku ryzyko całkowitego zniszczenia nieruchomości znacznie spada. W niektórych sytuacjach warto zapytać agenta ubezpieczeniowego o wskazanie wartości odtworzeniowej Twojego mieszkania. Doradztwo rzeczoznawcy również może okazać się przydatne. Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie średnich cen nieruchomości w naszej okolicy przy użyciu portali takich jak otodom, czy olx. Jedno z najważniejszych pytań jakie możemy sobie zadać , gdy ubezpieczamy mieszkanie to: które z zdarzeń losowych obejmuje polisa? Najczęściej ubezpieczyciele definiują ponad 20 ryzyk, które mogą wystąpić w postaci zdarzeń  losowych. Dobra polisa będzie w stanie zabezpieczyć nas na wypadek wystąpienia każdej z nich. Własnie dlatego w tym miejscu warto podkreślić konieczność zapoznania się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) w których znajdziemy wszystkie wyłączenia. Dlaczego warto? Jeden z ubezpieczycieli odmówił wypłaty odszkodowania, ponieważ przyczyną szkody był „długotrwały wyciek”, co według ubezpieczyciela nie może być definiowane jako zwykłe “zalanie”. Oczywiście zawsze możemy próbować dochodzić swoich praw pisząc odwołanie bądź przechodząc na drogę sądową. Odpowiedzmy sobie również na pytanie na jakie konkretne niebezpieczeństwa narażone jest nasze mieszkanie? Przykładowo, jeśli nieruchomość znajduje się blisko rzeki musimy się liczyć z wystąpieniem powodzi.

Limity ubezpieczenia mieszkania

Dobrym rozwiązaniem jest analiza posiadanych przez nas rzeczy w mieszkaniu. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy definiujemy limity odpowiedzialności, czyli maksymalne odszkodowanie jakie możemy otrzymać od ubezpieczyciela. Aspekt ten dotyczy głównie sprzętu elektronicznego, mebli itp. dlatego też warto zrobić spis wszystkich posiadanych przez nas rzeczy, a także w miarę możliwości wykonać zdjęcia. Może to być pomocne w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży. Finalnie tylko znając kwoty będziemy mogli wybrać odpowiednią polisę, która w razie konieczności pokryje nasze straty w całości. Jeśli nie posiadamy drogocennych dzieł sztuki, czy sprzętu dla audiofilii może nie warto ubezpieczać mieszkania od kradzieży na kwotę 50 tyś zł.?

Czy tylko cena ubezpieczenia ma znaczenie?

Warto przede wszystkim zasięgnąć języka wśród znajomych na temat opinii poszczególnych ubezpieczycieli. Niektórzy z nich zapewne będą w stanie podzielić się swoimi historiami na temat dochodzenia swoich roszczeń, które warto mieć na uwadze. Dodatkowe usługi również w dniu dzisiejszym nie są rzadkością: lekarz pierwszego kontaktu, hydraulik, elektryk i wiele, wiele innych. Wszystkie te usługi mogą być bardzo często zawarte w ubezpieczeniu jako darmowy dodatek. Osobiście spotkałem się również z sytuacją w której w zamian za wybranie opcji ubezpieczenia na 2 lata otrzymałem dodatkowy rabat. Lepsza stawka jest możliwa również w zamian za płatność konkretną kartą (np. mastercard), a otrzymanie dodatkowych punktów w programach lojalnościowych takich jaki citi specials też nie jest rzadkością.

Podsumowanie

Coraz więcej inwestujemy w nieruchomości i choć rynek powoli łapie zadyszkę ciągle jest to jedna z lepiej postrzeganych inwestycji. Oczywiście ubezpieczenie, nie uchroni nas przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, ale w dużej części pokryje koszty remontu naszego mieszkania. Na koniec chciałbym podkreślić jeszcze jedną w zasadzie najważniejszą kwestię. Wybierając polisę zawsze porównujmy kilka ofert (dobra praktyka mówi o minimum trzech ofertach). Aby Wam to ułatwić poniżej umieszczam zbiór kilku ubezpieczycieli. Po kliknięciu w link i zostawieniu swoich danych kontaktowych ubezpieczyciel oddzwoni, aby przedstawić propozycję cenową. Co ciekawe podczas analizy rynku niektóre oferty potrafiły być nawet 100% droższe przy identycznych parametrach zapytania. W takiej sytuacji naprawdę warto porównywać skrupulatnie oferty.

Ubezpieczenie mieszkania uniqa

Ubezpieczenie mieszkania Axa

Ubezpieczenie mieszkania PZU

Ubezpieczenie mieszkania AEGON

Kategorie: Dom

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *