Na każdym kroku podkreślam, że aby zobaczyć na własne oczy efekty oszczędzania konieczne jest wdrożenie wielu aspektów zarządzania wydatkami, nie tylko w sferze finansów osobistych. Coraz częściej spotykam się ze stwierdzeniem, że energia elektryczna jest za droga, dlatego chciałbym wskazać moim czytelnikom możliwości w zakresie redukcji cen energii użytkowej. Czy wiesz, że aż 20% energii zużywanej na całym świecie pochłania oświetlenie? W większych miastach to jeszcze większa wartość wynosząca aż 50% kosztów tak zwanego „prądu”. Nie dziwi zatem fakt, że Joost Leeflang (dyrektor generalny firmy Philips na Europę Środkowo-Wschodnią) stwierdził: „Jeśli uda nam się obniżyć wskaźniki dotyczące oświetlenia, zredukujemy znacząco zużycie energii w ogóle”. Przyjrzyjmy się więc temu aspektowi w pierwszej kolejności.

Oświetlenie w domu

Każdy z nas podświadomie zdaje sobie sprawę, że oszczędności w oświetleniu możemy uzyskać dzięki wymianie standardowych świetlówek na te wykonane w technologii LED. I choć zakup żarówek LED jest droższy, przy codziennym użytkowaniu ich cena zwraca nam się w postaci mniejszych rachunków za prąd nawet o 200 zł rocznie. Czy wiesz, że żarówka żarowa to w dużym uproszczeniu „mały grzejnik” zamieniający w światło jedynie 4-5% pobieranej energii przy 40% wyniku dla żarówek LED? Nie jest to dziełem przypadku. Warto podkreślić, że żarówki LED nie tylko zużywają znacznie mniej energii (nawet o 85%), ale cechują się znacznie dłuższą żywotnością. Co istotne, mają przewagę nawet nad świetlówkami energooszczędnymi: żywotność diod świetlnych sięga ponad 20 lat, co przekłada się na niemal dwukrotnie dłuższe działanie. W tym miejscu warto również zdementować mit mówiący o tym, że częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność. Jeszcze kilka lat temu był to główny powód, dla którego unikano tej technologii w łazienkach i korytarzach. Osobiście uważam, że częstotliwość wyłączania nie ma wpływu, co zresztą potwierdzają badania wykonane przez producentów. Czy technologia LED ma jakieś wady? Pierwszą i najważniejszą jest mniejszy kąt świecenia od świetlówek oraz klasycznych żarówek, dlatego warto wziąć to pod uwagę planując zakup oświetlenia. Ponadto nie wszystkie żarówki LED nadają się do tak zwanych „ściemniaczy”. Rekomenduje również sprawdzenie barwy światła, ponieważ nie każdemu może przypaść do gustu biały kolor niczym ten spotykany na sali operacyjnej 😊. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w kontekście obniżenia rachunków za prąd?

 • pamiętaj, aby światło oświetlało nie wnętrze żyrandola bądź np. ciemny sufit, lecz było kierowane tam, gdzie jest potrzebne,
 • gdy to możliwe używaj oświetlenia punktowego zamiast sufitowego szczególnie, gdy czytasz książkę bądź oglądasz telewizję,
 • zawsze, gdy to możliwe używaj światła dziennego: usuń zbyt duże kwiatki, które mogą powodować zmniejszenie ilości promieni słonecznych, bądź większe przedmioty znajdujące się w sąsiedztwie okien.

Podsumowując temat oświetlenia pragnę przytoczyć prognozy, które brzmią jednoznacznie: w ciągu najbliższych 10 lat wydajność LED-ów ma wzrosnąć 20-krotnie, a ich cena spaść 10-krotnie. Czy technologia LED wymaga lepszej rekomendacji?

Sprzęt AGD RTV

Kolejnym punktem, który wymaga analizy pod kątem zużycia energii jest sprzęt gospodarstwa domowego. Prawdziwym rekordzistom w tym zakresie jest niewątpliwie lodówka. Najstarsze modele klasy G typu „Mińsk” zużywają nawet 800 kWh, czyli koszt jej utrzymania będzie wynosił około 500 zł rocznie. Dla porównania lodówka klasy A+++ to koszt około 100 zł na rok. (zużycie energii: 170 kWh). Na jakie inne aspekty powinieneś zwrócić uwagę jako właściciel lodówki?

 • przenalizuj dokładnie jakiej wielkości lodówkę będziesz potrzebować: przyjmuje się, że na jedną osobę potrzeba 80-100 litrów pojemności. Każda dodatkowa osoba to +30 l.
 • lodówka nie powinna stać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło takich jak grzejnik, czy kuchenka,
 • regularnie odmrażaj lodówkę i zamrażarkę. Czym większy szron tym większe zużycie energii,
 • nie wstawiaj do lodówki ciepłych produktów, które powodują wytwarzanie szronu,
 • pamiętaj, że optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 stopni C. Niższa temperatura wymaga więcej prądu, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki,

Głodne energii urządzenia znajdziemy również wśród telewizorów, odtwarzaczy DVD czy np. wież HIFI. Podstawowym zadaniem w tym zakresie będzie eliminacja trybu czuwania, czyli funkcji szybkiego uruchamiania, która może podnieść zużycie do 5 watów. Zapewne przeciętny Kowalski nie odczuje różnicy w rachunkach, gdy ma do czynienia z jednym urządzeniem. Ale jeśli urządzeń jest kilkanaście? (np. budzik, TV, bluray, dekoder, wieża, skaner, drukarka, router, laptop i wiele innych) Ponadto równie prądolubna jest funkcja gotowości sieciowej, umożliwiająca włączenie urządzenia przez sieć LAN. Jeśli chcemy oszczędzić, powinniśmy całkowicie zrezygnować z powyższych funkcji. W przypadku telewizorów warto skorzystać z funkcji automatycznego wyłączania, która przełącza sprzęt w tryb czuwania podczas bezczynności. Doskonale sprawdza się również listwa zasilająca, do której możesz podpiąć wiele urządzeń i jednym magicznym pstryknięciem odciąć całkowicie dopływ prądu. W telewizorze ważną role odgrywa również jasność ekranu, którą należy dopasować do rodzaju oglądanego materiału. Zanim przejdę do podsumowania chciałbym przytoczyć kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc w regularnym obniżaniu rachunków za energie:

 • czajnik elektryczny: wlewaj dokładnie tyle wody ile potrzebujesz, czy na pewno chcąc wypić jedną filiżankę herbaty potrzebujesz litr wody?
 • żelazko: nie prasuj tylko jednej koszuli (żelazko zużywa znacznie więcej energii przy uruchomieniu)
 • pralka: wykorzystaj efektywnie całą dostępna przestrzeń: może nie zawsze czarne ciuchy będą farbować z niebieskimi?
 • zmywarka: uruchamiaj tylko, gdy będzie pełna,
 • suszarka do włosów: zanim rozpoczniesz proces suszenia najpierw dokładnie osusz włosy ręcznikiem. Przełoży się to na znacznie krótszy czas użytkowania urządzenia,
 • lampka, TV: Twoje dziecko nie może zasnąć bez włączonego światła? Wykorzystaj automatyczny wyłącznik czasowy,
 • router: zawsze wyłączaj urządzenie na noc. Oprócz obniżenia rachunków uniemożliwisz próbę skorzystania z Twojego Internetu niechcianym użytkownikom,
 • zegarki na prąd np. z radiem: jeśli to możliwe zalecam całkowita rezygnacje z tego rozwiązania, może wystarczy zegarek na rękę z podświetleniem w zasięgu Twojego łóżka?
 • wykonując czynności typu prasowanie bądź odkurzanie skup się na wykonywaniu zadania, a nie oglądaniu TV 😉
 • komputer: jeśli w dalszym ciągu używasz komputera PC może warto pomyśleć o laptopie, który zużywa znacznie mniej energii?

Podsumowując pierwszą część rozważań dotyczących energii użytkowej warto zasygnalizować, że 10 stopniowa skala tak zwanej etykiety efektywności energetycznej (od A+++ do G) nie dotyczy tylko zużycia prądu przez urządzenie. W przypadku np. pralki jest to zużycie wody i energii w skali roku, przy 220 standardowych cyklach prania. Ponadto czytając etykietę znajdującą się na pralce konsument dowie się o poziomie hałasu wytwarzanego przez dany model, zarówno podczas prania, jak i wirowania. Sytuacja podobnie wygląda ze zmywarkami do naczyń. Jak zapewne się domyślasz nie w każdym przypadku wymiana sprzętu na nowy będzie mieć sens. Dlatego zanim podejmiesz decyzję warto skorzystać z miernika prądu określanego często mianem licznika energii elektrycznej, bądź miernikiem kosztów zużycia energii elektrycznej. Urządzenie, które kosztuje kilkadziesiąt złotych pozwala odczytać zużywaną moc w watach lub całkowite zużycie energii od momentu podłączenia urządzenia. Finalnie jesteś w stanie określić realne zużycie prądu i obliczyć wysokość oszczędności możliwych do osiągnięcia po wymianie sprzętu na odpowiednik z klasą energetyczną A+++. Natomiast, jeśli posiadasz urządzenie od 2-3 lat, wymiana mija się z celem. Realnie uzyskanie oczekiwanej stopy zwrotu z inwestycji w postaci obniżonych rachunków za prąd będzie nie możliwe. Na koniec chciałbym Cię zachęcić do podzielenia się swoimi strategiami, które wpływają na niższe koszty energii użytkowej.

Kategorie: Dom

2 Komentarze

* · 17 września, 2017 o 8:28 pm

Myślę, że wiele osób nie wie o tym, że tryb czuwania, czy zostawiona w gniazdku ładowarka, od której odpięliśmy już naładowane urządzenie, nadal zużywają prąd, i w tym względzie trzeba jeszcze ciągle budować świadomość społeczeństwa. Sama też do przeczytania tego artykułu byłam przekonana, że świetlówka nie może mieć zastosowania w łazience 🙂 jest to kwestia kilku lat, ale tak jak społeczeństwo dało się przekonać do mniejszego wykorzystywania plastikowych torebek i używania eko toreb, tak też i zacznie wypinać z kontaktów niepotrzebne wtyczki. W końcu to też jest eko 😉
Wiele osób ma w zwyczaju mieć włączony telewizor lub sprzęt muzyczny w trakcie wykonywania innych czynności czy korzystania z komputera. Włączone urządzenia stanowią tło, które może rozpraszać i przeszkadzać. Może tak być,że kiedy wyłączymy te urządzenia okaże się, że na wykonywane czynności potrzebujemy mniej czasu, niż kiedy robiliśmy je z włączonym telewizorem. Oszczędzimy wtedy nie tylko pieniądze, ale i nasz cenny czas.
Z lodówką niestety nic się zrobić nie da 😉
Tyle ode mnie 🙂 Pozdrawiam

  Savings Master · 20 września, 2017 o 4:39 pm

  Dlatego tak istotne jest, aby dobrać lodówkę do naszych potrzeb: to znaczy, aby była dostosowana wielkością do naszej rodziny a przede wszystkim posiadała jak najwyższą klasę energetyczną, minimum A+ 🙂
  W końcu to jedyne urządzenie w naszym domu, które pracuje cały rok. Cieszę się, że świadomość naszego społeczeństwa rośnie, wierzę, że mój blog również chociaż minimalnie dokłada cegiełkę w tym aspekcie 😉 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *